Z histórie školy
Základná umelecká škola Belá – Nižné Kamence začala písať svoju históriu v auguste 1987 ako detašované pracovisko Ľudovej školy umenia na Martinskej ulici v Žiline. ĽŠU vznikla odčlenením od ĽŠU Dolný val v Žiline, teraz ZUŠ Ladislava Árvaya v Žiline, na základe požiadaviek obyvateľov sídliska Vlčince. Zo začiatku bola považovaná iba za sídliskovú školu, no neskôr sa k nej začali hlásiť aj žiaci z iných častí Žiliny.
Od septembra 1987 do decembra 1991 nemala škola vlastné priestory, vyučovalo sa na štyroch základných školách. Od decembra 1991 je sídlom školy dnešná budova na Martinskej ulici.
Výchovno – vzdelávací proces v detašovanom pracovisku v Nižných Kamencoch prebieha v priestoroch bývalej základnej školy. Bola to veľmi dobrá myšlienka bývalého p. riaditeľa ZŠ v Belej umožniť deťom tohto regiónu hudobne sa vzdelávať.
Ako detašované pracovisko škola fungovala do júna 2004, kedy sa mesto Žilina rozhodlo toto pracovisko zrušiť. Vedenie obce Belá na základe osobného záujmu i záujmu širokej verejnosti tohto regiónu o odborné umelecké vzdelanie v rozsahu ZUŠ sa rozhodlo túto situáciu riešiť a plne podporilo zachovanie tejto školy.
Zriaďovateľom školy sa stáva sa stáva obec Belá. Vznikla Obecná základná umelecká škola, ktorá bola na základe žiadosti obce Belá na Ministerstvo školstva SR zaradená do siete škôl 1. 1. 2005.
Žiaci, mládež i dospelí z Belej i okolitého regiónu mali možnosť sa od septembra 2004 vzdelávať v hudobnom odbore na nástrojoch: klavír, akordeón, gitara, husle, violončelo, spev. Zo začiatku mala škola 75 žiakov v hudobnom odbore. V septembri 2006 vznikol tanečný a literárno – dramatický odbor, vo februári 2007 pribudol odbor výtvarný a škola hoci malá, sa stáva školou so všetkými odbormi.
Ďalšia zmena nastáva v školskom roku 2008/2009, kedy sa obec Belá rozhodla spojiť všetky subjekty vzdelávania vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti do jedného celku a požiadala Ministerstvo školstva Slovenskej republiky o zaradenie do siete škôl a školských zariadení SR. Vzniká Spojená škola, Belá s organizačnými zložkami Základná škola s materskou školou a Základná umelecká škola Belá – Nižné Kamence.
Počet žiakov školy sa neustále zvyšuje a budova ZUŠ nemá vyhovujúce priestorové podmienky, preto vedenie školy pristupuje k dočasnému riešeniu situácie a škola využíva priestory v základnej škole (vyučuje sa tu hra na klavíri, husliach, zobcovej flaute a výtvarný odbor), vyučovanie tanečného odboru prebieha v materskej škole. V školskom roku 2009/2010 škola otvorila svoju pobočku vo Varíne, kde boli zastúpené všetky tri odbory, jedna elokovaná trieda hud. odboru bola v ZŠ v Krasňanoch a jedna trieda výtvarného odboru v Terchovej.
Základná umelecká škola Belá – Nižné Kamence
Základná umelecká škola Belá – Nižné Kamence je súčasťou Spojenej školy Belá, ktorej organizačnými zložkami sú Základná škola s materskou školou, materská škola a už spomenutá základná umelecká škola.
V Základnej umeleckej škole v Belej – Nižných Kamencoch v školskom roku 2022/2023 vyučujeme v troch učebných odboroch – hudobnom (HO), výtvarnom (VO) a tanečnom (TO). Našu školu navštevuje 235 žiakov, z toho 109 v hudobnom odbore, 115 vo výtvarnom a 11 žiakov v tanečnom odbore. Z tohto počtu do prípravného ročníka nastúpili 4 žiaci do hudobného odboru, 9 do výtvarného a 2 do tanečného odboru. Do 1. ročníka bolo spolu prijatých 46 žiakov. V súčasnej dobe vyučujeme na šiestich pracoviskách – ZŠ Belá – HO – vyučuje sa hra na husliach, zobcovej flaute, heligónke, VO a TO; pobočka v ZŠ s MŠ O. Štefku vo Varíne – vyučuje sa – hra na klavíri, husliach, akordeóne, heligónke, zobcovej flaute, gitare, spev, hlasová výchova, hudobná náuka a výtvarný odbor; ZŠ s MŠ A.F. Kollára v Terchovej – výtvarný odbor, ZŠ Dolná Tižina – výtvarný odbor.
Naša základná umelecká škola sa prezentuje verejnosti na rôznych spoločenských podujatiach, verejných koncertoch, prehliadkach, súťažiach, výstavách a pod.
Hudobný odbor umožňuje žiakom naučiť sa ovládať hru na rôzne hudobné nástroje, zvládnuť základy hudobnej náuky, účinkovať na verejných koncertoch, prehliadkach, zúčastňovať sa súťaží a rôznych iných podujatí.
Úlohou výtvarného odboru je vštepiť záujemcom o výtvarné umenie techniky kreslenia, maľovania, modelovania. Žiaci predstavujú svoje dielka na vernisážach, zúčastňujú sa rôznych súťaží, prácami žiakov sú vyzdobené priestory školy.
Žiaci tanečného odboru majú možnosť rozvíjať svoje pohybové nadanie a zdokonaľovať sa v pohybovej príprave, klasickom, modernom i scénickom tanci, ktorými oživuje všetky koncerty a podujatia, ktoré organizuje nielen naša škola, ale aj obec.
Najlepší absolventi ZUŠ môžu ďalej prehlbovať svoj talent na stredných umeleckých školách, neskôr na vysokých školách umeleckého zamerania, prípadne sa hudbe, muzicírovaniu a tancu venovať v amatérskych skupinách a súboroch a maľovať si pre potešenie seba i druhých.
Hlavným poslaním ZUŠ je poskytovať základy umeleckého vzdelania vo všetkých odboroch, rozvinúť a prehĺbiť cit pre krásno, rozvíjať talent a osobnosť žiaka, vytvoriť mu k učeniu vhodné podmienky a podporiť to dobré v jeho osobnosti. Základné umelecké školy prispievajú k zmysluplnému tráveniu voľného času detí a mládeže, vychovávajú priaznivcov umenia a kultúrne vzdelaných ľudí, plnia funkciu prípravy žiakov na stredné a vysoké školy umeleckého a pedagogického smeru, pestujú u žiakov vzťah k umeniu, kultivujú ich vkus. Nezanedbateľným poslaním je aj príprava budúcich členov umeleckých súborov, či ľudí, ktorí sa venujú umeleckým záľubám.
Umenie a hudba boli a vždy budú odrazom celkového chápania sveta. Hudba má výnimočnú schopnosť tlmočiť „slová“ bez slov.
Pred učiteľom umeleckej školy stojí krásna, no neľahká úloha – otvoriť a ukázať deťom svet hudby, tanca, výtvarného a literárno – dramatického umenia.